Wczytuję dane...

Palenisko ogrodowe-poradnik zakupowy.

Oferta palenisk ogrodowych dostępnych na polskim rynku jest coraz większa. Oprócz zwykłych, stalowych mis pojawiają się nowe, ciekawe rozwiązania, które dodatkowo pełnią także funkcję użytkową czy też funkcję dekoracyjną . Poniżej przedstawmy ich charakterystykę oraz podstawowe wady i zalety.

 

 Paleniska ogrodowe

 

 

1. Stalowe misy paleniskowe.

Misy paleniskowe są najszerzej dostępnym elementem z oferty palenisk ogrodowych.

Są wykonane z stali a niektóre z nich dodatkowo malowane wysokotemperaturową farbą.

Paleniska o średnicy 80 cm lub większej pozwalają na rozpalenie dużego ognia. Można je umieścić w dowolnej części ogrodu pamiętając jednak o bezpieczeństwie związanym z paleniem otwartego ognia, zwłaszcza w wietrzne dni.

Oprócz nastrojowej atmosfery i ciepła palenisko można wykorzystać do pieczenia kiełbasy czy grillowania z wykorzystaniem trójnogu z opuszczanym rusztem.

W przypadku, gdy misa nie posiada pokrywy w czasie opadów deszczu warto zabezpieczyć ją pokrowcem lub schować pod zadaszenie. Dzięki temu nie będzie zbierała się w niej woda.

Przed zimą zalecane jest oczyszczenie misy z rdzy oraz dodatkowe pomalowanie farbą żaroodporną. Część palenisk dostępnych na naszym rynku jest wykonana z surowej stali, z założenia mając pokryć się rdzawym nalotem.

 

 

Misa paleniskowa

Pitsburgh palenisko ogrodowe

 

2. Ozdobne stalowe paleniska ogrodowe z grillem oraz zabezpieczeniem przed roznoszeniem iskier.

Ozdobne paleniska ogrodowe są w znacznym stopniu pozbawione wad mis paleniskowych opisanych w poprzednim punkcie. Ich konstrukcja pozwala na palenie dużego ognia, który dzięki ażurowym bokom paleniska daje dużo ciepła i zapewnia nastrojowe światło. Ażurowa pokrywa zabezpiecza dodatkowo przed roznoszeniem iskier, co pozwala na umieszczenie paleniska w praktycznie każdym miejscu. W komplecie znajduje się też zwykle ruszt do grillowania, dzięki czemu można wygodnie przygotowywać potrawy z grilla.

 

 

La Haciena Wildfire

  

Palenisko ogrodowe La Hacienda Wildfire

 

 

3. Paleniska o dodatkowych funkcjach i ozdobnym charakterze.

Paleniska ogrodowe mogą być też elementami małej architektury będącymi ozdobą ogrodu. Częstym rozwiązaniem jest tu połączenie stolika ogrodowego i paleniska. Metalowy stolik jest zwykle wyłożony ceramiką, a pod zdejmowanym, znajdującym się w blacie stołu przykryciem, znajduje się misa, służąca do palenia ognia. Na co dzień palenisko może pełnić funkcje typowego stolika ogrodowego. Wieczorem dostarczy nastrojowego blasku i ciepła. Pozwoli też na przygotowanie potraw z grilla.

Innym z możliwych rozwiązań to paleniska z obudową przypominającą kamień. Wykonane są zwykle z lżejszego niż kamień materiału, który posiada jednak fakturę i wygląd bardzo zbliżony do kamienia. Dzięki połączeniu z metalowym stelażem palenisko zyskuje lekkości i doskonale wygląda na tarasie.

La Hacienda Carved Scroll-Palenisko ogrodowe średnie

La Hacienda Carved Scroll-Palenisko ogrodowe średnie

 

 

4. Palenisko ogrodowe w formie kosza paleniskowego

Kosze paleniskowe to rozwiązanie najbardziej zbliżone do mis paleniskowych. Dzięki doskonałemu przepływowi powietrza zapewniają dużo ciepła. Podstawa kosza pełni zwykle funkcje popielnika. Część modeli jest wyposażona w ruszt, który umożliwia wygodne grillowanie.

 Kosz paleniskowy Vancouver

 

Kosz paleniskowy Vancouver

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami:

 

Kominek ogrodowy, palenisko czy grill La Hacienda? Ze stali, ceramiki – co wybrać? »

Palenisko ogrodow. Jakie wybrać? »