Wczytuję dane...

Nie wiesz, jakie kieliszki do szampana wybrać? My ci w tym pomożemy

Sądzisz, że kieliszki do szampana powinny mieć wąską podstawę i szerokie ujście? To mit, który zakorzenił się w polskich domach na przełomie lat 80' i 90'. W takim kieliszku można podać najwyżej martini z lodem i oliwkami, ale nie wino musujące.

 

kieliszek do martini

  

Tak nie powinien wyglądać kieliszek do szampana

Kieliszek do szampana ma charakterystyczną i co najważniejsze – nieprzypadkową budowę. To znaczy tylko tyle, że jeśli podasz Prosecco w szkle od wina białego, bordeaux lub porto, masz powód spalić się ze wstydu przed gośćmi. Dlaczego? 

 

W latach 80' i 90' na salonach królowały charakterystyczne kieliszki o trójkątnych kielichach - tzw. pucharki (wąska podstawa i szerokie ujście). O ile miały prawo podobać się wizualnie, o tyle w praktyce odstawały od szkła w jakim pijano wina musujące na Zachodzie. Podanie szampana w kieliszku podobnym do tego od martini to powód, dla którego bąbelki ulotnią się już po pierwszej degustacji.

 

Czy wiesz, że?

Szampana podaje się w temperaturze 5-8 °C i w przeciwieństwie do tzw. czystych alkoholi powinien być schładzany stopniowo. Wino musujące nie może mieć temperatury niższej niż 5-6 °C, bo charakterystyczny aromat szampana będzie w zasadzie niewyczuwalny.

 

Zapamiętaj zasadę – szkło nie jest uniwersalne, co znaczy, że jeśli w szafce kuchennej masz kieliszki do koniaku, nie możesz podać w nich szampana i odwrotnie. Ich budowa ma wymiar nie tylko estetyczny, ale i praktyczny, bo temperatura podawania alkoholów, a co za tym idzie – sposób trzymania kieliszków w dłoni jest różny.

Masz do wyboru kieliszek typu flet albo tulipan

Jeśli szampan to w grę wchodzą tylko kieliszki typu tulipany i flety.

 

1. Kieliszki do szampana typu flety [z ang. kieliszek typu flute]

Flet jest najpopularniejszym i zarazem najbardziej uniwersalnym szkłem, w jakim można podać wino musujące. Ma prostą budowę – jego kielich jest wysoki i zaokrąglony w dolnej części; ma albo tę samą szerokość na całej wysokości lub też delikatnie zwęża się ku ujściu.

Flety zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania. Długa nóżka pozwala swobodnie chwycić za kieliszek, a charakterystyczny kielich utrzymuje bąbelki na dłużej. Nalewając szampana do fletów należy robić to jednak b. delikatnie – wino mocno się w nich pieni.

 

2. Kieliszki typu tulipany

Tulipany mają nieco większą objętość od fletów, nie spieniają szampana podczas nalewania, ale słabiej utrzymują bąbelki gazu, dlatego stosuje się je częściej do zwykłych win, rzadziej do win musujących. Zresztą duży kielich to okazja do degustacji zapachowej alkoholu – nie umniejszamy szampanom, ale to zadanie przede wszystkim dla koneserów. Jeśli chcesz spróbować, nalej go kieliszka, zakręć delikatnie nóżką i weź 1-2 głębokie wdechy. Pamiętaj tylko, że ze względu na bąbelki, degustacja zapachowa nie jest łatwa i wymaga pewnej wprawy.

 

Kieliszki do szampana – nasze inspiracje

 

Na mniej i bardziej formalne okazje Villa Italia Castello

 

villa italia castello kieliszki do szampana

 

Castello to kryształowe kieliszki do szampana, które nie znoszą żadnych kompromisów. Gdybyś zapytał nas, za co kochamy ten komplet to wymienilibyśmy przynajmniej 10 cech, a w tym m.in. lekką i starannie wyprofilowaną nóżkę, duży kielich i uniwersalne wzornictwo.

 

Kryształowe kieliszki do szampana »

  

Wnieś toast w starym dobrym stylu

 

villa italia renesans kieliszki do szampana

 

Jeśli jesteś staroświecki i dobrze ci z tym, kieliszki Renesans zrobią na tobie niemałe wrażenie. To jeden z tych kompletów, który zawsze wpisuje się w kanon dobrego smaku i nie poddaje upływowi czasu. Charakterystyczne, złocone zdobienia i wąski kielich ucieszą nawet najbardziej wymagających gości w twoim domu. Słowo.

 

Złocone kieliszki do szampana »

  

W błękicie i czerwieni ci do twarzy

  

sagaform kieliszki do szampana

  

Kieliszki SagaForm zrobiły furorę w klubach na całym świecie. Ich kolorowe nóżki są znane w Warszawie, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku. Zresztą nie bez powodu.

 

Kolorowe kieliszki do szampana »

 

Powinieneś przeczytać także